Szerencsére a gyártók is jól reagálnak a környezettudatos vásárlók igényeire, így egyre több olyan PVC-mentes táska készül, amelyekről sokadik pillantásra sem mondanánk meg, hogy nem eredeti bőr.A stílus és design tekintetében is hatalmas változás figyelhető meg a környezetbarát táskák piacán; többé már nem kell megalkudnunk, ha egyszerre divatos és környezetbarát kiegészítőre szeretnénk szert tenni.
Miért érdemes környezetbarát táskára váltani?
A hagyományos műanyag táskák, különösen a PVC (polivinil-klorid) alapúak, komoly környezeti problémákat okoznak. Az csak az egyik probléma, hogy nagyon lassan bomlanak le, de már az előállításuk is óriási terhelést jelent a környezet számára. A PVC gyártása során ugyanis káros vegyi anyagok kerülnek a levegőbe és a vízbe, amelyek hosszú távon terhelik az élővilágot. Ezzel szemben a PVC-mentes műanyagok vagy a teljesen organikus anyagok, mint a juta, kender, bambusz vagy pamut, fenntartható forrásokból származnak és biológiailag lebomlanak, így minimális ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után, ha ezeket választjuk.
A nejlonzacskók felszámolása az üzletekben úgy tűnik még jó ideig folyamatos feladata lesz a kereskedelmi bolthálózatoknak. De szerencsére egyre többen választanak a napi, heti bevásárlásokhoz is környezetkímélő táska-megoldásokat. A színes, mintás bevásárlótáskák összehajtva is kényelmesen elférnek szinte bármely női táskában. A kerekes, húzós bevásárlótáskák pedig jelentősen megkönnyítik a cipekedést és a közlekedést a nagybevásárlás során.
Stílusos vagy környezetbarát legyen a táska?
Miért ne lehetne mindkettő? Többé már nem kell kompromisszumot kötnünk, ha egyszerre szeretnénk divatos, de ugyanakkor környezetbarát táskát is! Sokakban élnek még a kezdetben maradék anyagokból, házilag gyártott szatyor-táskák emlékei. Ma már nem kell attól tartanunk, hogy csak ebben a stílusban elérhetőek az öko-táskák. A mai PVC-mentes táskák nemcsak környezetbarátok, hanem rendkívül tartósak és stílusosak is. Legyen szó a hétköznapi bevásárlásról, egy elegáns eseményről vagy egy laza kirándulásról, biztosan találunk olyan természetes táskát, amely tökéletesen illik az alkalomhoz. Az anyagok tekintetében is széles a választék, a vegán bőröktől kezdve a lenvászon táskákig és az újrahasznosított műanyagig kedvünkre válogathatunk.
Vegán bőrök
A szintetikus bőrök már rég nem ugyanazok a műbőrök, amelyeket korábban ismerhettünk. Az úgynevezett vegán bőrök, az utóbbi években hatalmas népszerűségre tettek szert a divatvilágban. A korábban ismert változatokhoz képest már a táskákhoz is sokkal puhább, valóban bőrhatású anyagot használnak, amely tapintásra is kellemes. A szintetikus bőröket eddig leggyakrabban poliuretánból (PU) és polivinil-kloridból (PVC) állították elő, mivel ezekkel tudták leginkább imitálni az állati bőr tulajdonságait. A technológiai innovációknak köszönhetően azonban mára sikerült PVC-mentes anyagokat is előállítani, így egyre több természetes alapanyagból készült vegán, PVC-mentes táska is elérhető már a boltok polcain. A vegán bőrök nem csak állatbarátok, hanem környezetkímélőek is, így fenntartható alternatívát kínálnak a hagyományos állati bőrökkel szemben a divatipar számára.
Növényi bőr innovációk
Az utóbbi években az innovációk robbanásszerűen növekedtek a vegán bőrök területén. Sorra jelentek meg a futurisztikus nevű anyagok. A Mylo (Gombabőr) a gombák micéliumából készült anyag, amely rendkívül rugalmas és biológiailag lebomló. A Mylo bőr kiválóan alkalmas cipők, táskák és ruhák készítésére. Az ananász leveleiből készült bőr, a Pinatex, egy fenntartható és biológiailag lebomló alternatíva, amely kiválóan helyettesíti az állati bőrt a divatiparban. Vegán bőr készülhet már almalevélből és alma maradékokból is, amely szintén biológiailag lebomló. Ezt az anyagot egyre gyakrabban használják cipők és táskák gyártásához. Az új sláger pedig a kaktusz növényből készült bőr, amely víz- és energiahatékony módon állítható elő. Ez az anyag rendkívül tartós és rugalmas, ideális cipők és kiegészítők készítéséhez. A gyártók nagy reményeket fűznek a vegán bőrökhöz, hiszen nemcsak a divatipar fenntarthatóságát növelnék, hanem hozzájárulhatnának egy etikusabb és környezettudatosabb világ kialakításához is.
Vissza a természethez: organikus táska anyagok
Az organikus pamut nemcsak puha és tartós, de termesztése közben sokkal kevesebb vizet és vegyszert igényel, így kíméli a földet és a vízforrásokat is. A juta és kender táskák szintén fantasztikus választások: erősek és strapabírók, így bírják a mindennapi használatot, miközben termesztésük minimális környezeti hatással jár. Az újrahasznosított PET (rPET) anyagok új szintre emelik a fenntarthatóságot, hiszen stílusos táskák készülhetnek műanyag palackokból, csökkentve ezzel a hulladék mennyiségét. És ott van a parafa, amely könnyű, rugalmas, vízálló, és teljesen biológiailag lebomló. Ez az anyag egyre népszerűbb nemcsak táskák, hanem pénztárcák, övek, cipők és ékszerek formájában is. Természetes textúrája és földes árnyalatai pedig tökéletesen illenek a modern, természetközeli divatirányzatokhoz.